Scaling i piaskowanie

Piaskowanie zaleca się wykonywać średnio co pół roku. U osób ze skłonnością do tworzenia się osadu, a więc palaczy, oraz spożywających duże ilości kawy i herbaty zabieg wykonuje się w zależności od potrzeb – nawet co 3, 4 miesiące. Podobnie jest z usuwaniem kamienia nazębnego. Efekt jest natychmiastowy. Zęby odzyskują swój naturalny kolor, stają się odświeżone i jaśniejsze.

 • Przez 2 godziny od zabiegu powstrzymać się od jedzenia oraz picia. Radzimy, aby w tym czasie pić wyłącznie wodę mineralną
 • Przez 24 godziny po zabiegu utrzymywać „białą dietę”. Unikamy barwiących pokarmów tj. buraki, szpinak, sos pomidorowy, czerwone wino, czarna kawa, jagody, soki owocowe, herbata, czekolada
 • W przypadku wystąpienia nadwrażliwości, zalecamy stosowanie specjalnej pasty do zębów nadwrażliwych. Dolegliwości powinny ustąpić do 3 dni po zabiegu.

Postępowanie po usunięciu zęba

Tampon zabezpieczający zębodół trzeba przygryzać przez około pół godziny, a następnie wypluć. Niewielkie krwawienie może utrzymywać się do kilkunastu godzin po zabiegu. Jeśli krwawienie jest obfite lub utrzymuje się dłuższy czas, należy skontaktować się ze stomatologiem.

Przez 2 godziny po zabiegu nie wolno nic jeść i pić.

Przez 24 godziny od zabiegu należy unikać wysiłku fizycznego, nie wolno płukać jamy ustnej

Przez kilka dni po zabiegu zaleca się spożywanie miękkich, niewymagających intensywnego żucia pokarmów. Stopniowo można wracać do normalnej diety, starając się jednak przez kilka dni oszczędzać okolicę po usuniętym zębie.

Po zabiegu chirurgicznym może pojawić się obrzęk – nawet do 4-5 dni. Aby mu zapobiec, należy po zabiegu zastosować zimne okłady. Zimny kompres należy stosować z przerwami, aby nie dopuścić do odmrożenia okolicy poekstrakcyjnej.

W razie potrzeby należy przyjąć lek przeciwbólowy, ogólnodostępny bez recepty, lub lek na receptę, jeśli stomatolog taki przepisał

Z chwilą ustąpienia znieczulenia może pojawić się ból. Należy wówczas zastosować środek przeciwbólowy dostępny w aptece bez recepty lub lek przepisany przez lekarza stomatologa. Jeśli po 3 dniach od zabiegu ból się nasili, należy zgłosić się do lekarza.

Powikłaniem po usunięciu zęba może być utrata skrzepu krwi i stan zapalny zębodołu (tak zwany suchy zębodół). Aby nie dopuścić do jego powstania:

 • nie należy zasysać śliny z zębodołu oraz pić przez słomkę napojów
 • należy zachować ostrożność podczas kichania

Niepokojące objawy, które powinny skłonić do wizyty u lekarza:

 • narastający obrzęk po okresie dłuższym niż 3 dni
 • obfite krwawienie
 • wysoka gorączka
 • nasilający się ból, który nie ustępuje po lekach przeciwbólowych

Wybielanie zębów

Chcąc maksymalnie utrwalić efekty wybielania zalecamy pacjentom stosowanie tzw. białej diety przez tydzień od zabiegu wybielania u stomatologa. Pacjenci wybielający zęby metodą nakładkową w domu powinni przestrzegać białej diety pomiędzy wszystkimi sesjami wybielania i 72 godziny po zakończeniu ostatniej sesji.

Stosując białą dietę, pacjenci nie powinni pić barwiących płynów takich jak kawa, herbata (w tym odmiany biała i zielona), czerwonego wina, napojów typu cola oraz soków o ciemnym kolorze. Podobną zasadą należy kierować się w wyborze jedzenia – niezalecane są ciemne sosy, barwiące zupy (np. barszcz czerwony), ciemne warzywa i owoce. W trakcie białej nie wolno palić tytoniu, ponieważ może to spowodować przebarwienia na świeżo wybielonych zębach. Dodatkowym zagrożeniem są też wolne rodniki z rozpadu nadtlenków wybielających, które potęgują działanie rakotwórcze papierosów.

W okresie 14 dni od zabiegu wybielania poleca się szczotkowanie zębów łagodną pastą wybielającą, która delikatnie usuwa osady i barwniki zanim dostaną się wgłąb zęba tworząc nowe przebarwienia.

Należy pamiętać, że nawet przy zachowaniu wszystkich zaleceń efekt wybielania zanika około 40% po roku od ostatniego wybielania, co udowodnione jest badaniami naukowymi. Aby utrzymać rezultat jasnego, pięknego uśmiechu pacjenci powinni wykonywać wybielania przypominające u stomatologa lub samodzielnie przy użyciu szyn wybielających.

Po wszczepieniu implantów

Po zabiegu warto przestrzegać kilku ważnych zasad:

 1. Należy unikać manipulowania językiem w okolicy, w której wszczepione zostały implanty. Takie działania mogą utrudnić proces gojenia i wiązać się z dodatkowymi dolegliwościami bólowymi.
 2. Przez miesiąc od zabiegu należy unikać wizyt na basenie oraz na saunie. Niewskazane jest również korzystanie z solarium.
 3. Tuż po zabiegu wszczepienia implantu nie zaleca się przyjmowania jakichkolwiek posiłków. Jeść można dopiero wtedy, gdy znieczulenie miejscowe przestanie działać. Przez pierwszy tydzień od zabiegu warto przyjmować tylko płynne i półpłynne pokarmy o pokojowej temperaturze, a także należy unikać alkoholu i papierosów.
 4. Warto przykładać zimny okład do policzka przez kilka godzin od zabiegu, co zmniejsza powstały obrzęk – gotowe żelowe okłady można dostać w większości aptek.
 5. Bardzo ważne jest przyjmowanie zapisanego przez dentystę antybiotyku, który zadba o to, by w organizmie nie powstał żaden stan zapalny. Warto również wspomagać się lekami przeciwbólowymi, które zniwelują dolegliwości.
 6. Wskazane jest płukanie jamy ustnej po każdym posiłku specjalnymi preparatami, które mają za zadanie ją oczyścić.
 7. Mycie zębów szczoteczką należy wykonywać bardzo ostrożnie i delikatnie.